Celem badania było sprawdzenie znajomości i postrzegania Ruchu Odnowy w Duchu Świętym na tle wybranych grup/ organizacji i ruchów katolickich w Polsce. Badanie zostało wykonane przez IMAS International dla Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej.
Organizacje, ruchy czy jakiekolwiek grupy katolickie w Polsce to dziesiątki bardzo różnych podmiotów, z których do badania wybrana została, ze względów praktycznych, tylko część działających grup. 45% Polaków deklarujących się jako katolicy potrafi przypomnieć sobie z pamięci przynajmniej jedną z nich, najczęściej wskazując na Ruch Światło – Życie (12,7%). Odnowa w Duchu Świętym spontanicznie wskazywana jest przez 2,4% katolików, co plasuje ją na 4 pozycji wśród badanych grup. Relatywnie słabiej wśród badanych grup wypada Odnowa po sprawdzeniu jej znajomości na podstawie okazanej listy, co może świadczyć o słabszej obecności w przestrzeni publiczno – medialnej.
- Kategoria: Czym jest Odnowa
Kultura jest dzielonym wspólnie sposobem życia, który ucieleśnia głęboko zakorzenione przekonania i wartości społeczeństwa.
Czym jest kultura Pięćdziesiątnicy? Jest to taka kultura, w której zna się, kocha i często przyzywa Ducha Świętego, gdzie całokształt sposobu życia wypływa z aktywnej obecności Ducha i Jego darów. Taka kultura wyraża się w liturgii oraz modlitwie wspólnotowej, w życiu rodzinnym, w muzyce, sztuce, edukacji, rekreacji, polityce i w innych formach interakcji społecznych.
Pośród cech charakterystycznych tej kultury znajdują się:
- przesycone pewnością wyczekiwanie na to, żeby Pan do nas przemówił i działał w naszym życiu;
- spotkania liturgiczne i modlitewne, które zawierają radosne i spontaniczne uwielbienie i oddawanie czci;
- regularne czytanie i dzielenie się fragmentami z Pisma Świętego;
- bliskie więzi duchowego braterstwa i siostrzeństwa, często w postaci jakiejś wspólnoty;
- otwarcie na Bożą moc udrawiania i uwolnienia;
- aktywne zaangażowanie w walkę duchową;
- miłość do Boga, wyrażająca się w pokornym pomaganiu sobie nawzajem oraz potrzebującym;
- mocny zwrot w stronę ekumenizmu;
- gorliwość w niesieniu świadectwa Ewangelii oraz
- tęsknota za przyjściem Chrystusa w chwale.
Ostatecznie, kultura Pięćdziesiątnicy - kultura życia, która obala kulturę śmierci - powinna wpływać na całe społeczeństwo i kształtować je.
fragment książki "Chrzest w Duchu Świętym"
Międzynarodowe Służby Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej
Komisja Doktrynalna
- Kategoria: Czym jest Odnowa
Ks. biskup Bronisław Dembowski, Krajowy Duszpasterz Odnowy w Duchu Świętym, tak pisze o Odnowie: „Ruch Odnowy charyzmatycznej pod pewnym względem można porównać z Ruchem Liturgicznym, Biblijnym, czy Ekumenicznym. Zawsze potrzebne były ruchy, czyli działanie zaangażowanych chrześcijan promujących pewne niedoceniane w danym czasie ważne wartości, istotne dla całego chrześcijaństwa. Przypomnijmy choćby św. Franciszka i ruch franciszkański, mający wielką wagę nie tylko dla Średniowiecza. Liturgia, Biblia i Ekumenizm są wartościami całego chrześcijaństwa, ale nie zawsze były doceniane, dlatego potrzebne były i są ruchy przypominające i opracowujące właściwe posługiwanie się nimi. Podobnie charyzmatyczność cechuje całe chrześcijaństwo, ale dość często była niedoceniana i niezbyt dobrze rozumiana, co prowadziło albo do zapomnienia o charyzmatach, albo do niewłaściwego ich traktowania w Kościele”1.
Bardzo ważne dla zrozumienia Odnowy Charyzmatycznej są tzw. Dokumenty z Malines, które w dużej mierze są dziełem zmarłego w 1996 roku w wieku 92 lat kard. Suenensa, jednego z architektów Soboru Watykańskiego II. Pod jego wpływem w Konstytucji Dogmatycznej o Kościele Lumen gentium umieszczony został ważny dla Odnowy (jak i dla całego Kościoła) tekst o charyzmatach.
- Kategoria: Czym jest Odnowa
Szacuje się, że z Katolicką Odnową Charyzmatyczną związanych jest ponad 119 milionów wierzących w 230 krajach na świecie1.
Dane z 2014 roku mówią, że jest ok. 23,5 tys. osób w 860 grupach Odnowy w Duchu Świętym na terenie wszystkich diecezji w Polsce.
W 2011 roku w Polsce było 795 grup Odnowy w Duchu Świętym, które były w koordynacji, czyli łączności z Radą KZK. Najwięcej grup było w diecezji warszawskiej (54), najmniej w diecezji zamojsko-lubaczowskiej (1). Wiele diecezji ma po kilkadziesiąt grup, ale są i takie, które mają ich tylko kilka. W archidiecezji wrocławskiej w 2011 było 27 grup (w 2017 jest ich 36). Łączna liczba członków Odnowy w Polsce w 2011 wynosiła 20.400 osób. Najbardziej liczna była Odnowa w diecezji warszawskiej. W większości diecezji Odnowa gromadzi średnio od 300 do 600 osób, a w kilku diecezjach liczba członków przekracza 1000.
- Kategoria: Czym jest Odnowa
2.03.2025 w Porszewicach k. Łodzi została wybrana nowa Krajowa Służba Komunii CHARIS na czteroletnią kadencję.
Reprezentantem Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym został Ks. Artur Potrapeluk.
Niech Duch Święty prowadzi i umacnia nowych członków Służby w ich misji!
- Kategoria: CHARIS
Uruchomiona została polska wersja Kursu Formacji Integralnej. Kurs składa się z 44 odcinków, które tworzą konferencje wybitych mówców z różnych stron świata (m.in. o. Raniero Cantalamessa i Prado Flores).
Dla kogo jest ta formacja:
- Dla wszystkich liderów/posługujących, którzy chcą zgłębić ważne tematy dotyczące Odnowy i Kościoła;
- Dla każdego, kto pragnie poznać duchowość strumienia łaski, jak określa się Odnowę;
- Dla każdego, kto odczuwa pragnienie pogłębienia i/lub odkrycia relacji z Duchem Świętym.
Informacje, zapisy i list Ojca Świętego Franciszka zachęcający do udziału w kursie:
https://formation.charis.international/courses/kurs-formacji-integralnej
- Kategoria: CHARIS
W ramach Festiwalu Młodych Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie odbędzie się unikalne spotkanie przygotowane przez Katolików (CHARIS) i Protestantów. Będzie to spotkanie młodzieży i liderów z różnych kościołów chrześcijańskich, aby razem modlić się, wielbić Boga i zachęcać wspólnie do ewangelizacji. Będzie to pierwsze takie wydarzenie w historii Światowych Dni Młodzieży. Usłyszymy na nim przesłanie Papieża Franciszka, kard. Cantalamessy i Rysia. Spotkanie wspiera wielu liderów zarówno ze strony protestanckiej jak Rick Warren i Nicky Gumbel jak i katolickiej. Jonathan Roumie, odtwórca roli Jezusa w The Choosen będzie gospodarzem spotkania.
W uwielbieniu poprowadzi nas zespół złożony z wielu znanych artystów, między innymi Taya Smith z Hillsong, Matt Maher czy Ana Paola Valadao, Zaśpiewają najbardziej znane utwory, jak np. Oceany, Yeshua, What a Beautiful Name.
Oto link do strony, gdzie jest rejestracja (Stadion wymaga od organizatorów, by impreza, choć bezpłatna, była biletowana):
Oto link do ulotki w j. polskim, gdzie jest więcej szczegółów: http://bit.ly/3pT5FxM
- Kategoria: CHARIS
Sekcja Młodzieżowa CHARIS International przygotowała Koncert Świąteczny online: "Oto Jestem 2022".
Nie ma polskiej wersji językowej, ale można się podłączyć do oryginalnej ścieżki, do czego zachęcamy, szczególnie grupy młodzieżowe.
Koncert odbędzie się w sobotę, 17 grudnia o godzinie 22:00.
Dołączcie do wydarzenia na żywo i roześlijcie znajomym ten link:
https://youtu.be/fkOec_PzFBA "
Podgląd do wydarzenia jest też na stronie CHARIS. Link poniżej:
https://www.charis.
- Kategoria: CHARIS
W Łodzi odbyło się trzydniowe spotkanie liderów Kościoła, w którym uczestniczyło ponad pół tysiąca przywódców: duchownych i liderów różnych wyznań i denominacji chrześcijańskich.
Materiały ze spotkania:
10 lutego - dzień 1
11 lutego - dzień 2
12 lutego - dzień 3
- Kategoria: CHARIS
Podczas II Forum CHARIS w Łodzi odbyło się uroczyste zakończenie jesiennych kursów CHARIS (II edycja Kursu Służebne Przywództwo ścieżka 1 i 2 oraz Kontynuacja)
Antoni Tompolski | Ewangelizacja | Charis | Część 1
Bp Andrzej Siemieniewski | Jedność | Charis | Część 2
>
Ks. Mirosław Tosza | Pomoc ubogim | Charis | Część 3
- Kategoria: CHARIS
CHARIS organizuje po raz pierwszy Bożonarodzeniowy koncert dla młodych ludzi (i nie tylko) "Here I am", który odbędzie się 18 grudnia o 22:00 w Rzymie, z posługą muzyczną z różnych krajów.
Koncert w różnych wersjach językowych (w tym po polsku) będzie dostępny online TUTAJ: https://www.charis.international/en/here-i-am/
- Kategoria: CHARIS
W dniach 10-12 lutego 2022 r. w Łodzi odbędzie się wydarzenie „JUŻ CZAS. napiszmy historię razem”, które zrodziło się z potrzeby spotkania ze sobą wspólnot i społeczności chrześcijańskich z całej Polski.
Organizatorami spotkania "JUŻ CZAS. napiszmy historię" razem jest Archidiecezja Łódzka wraz ze swoim pasterzem arcybiskupem Grzegorzem Rysiem, Krajowa Służba Komunii (CHARIS) w Polsce oraz Wspólnota Głos na Pustyni z Krakowa. Wydarzenie zostało objęte patronatem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz patronatem Polskiego Forum Chrześcijańskiego, a na samym spotkaniu obecny będzie watykański delegat Mons. Juan Usma Gomez.
Więcej informacji i zapisy: https://juzczas.org/
- Kategoria: CHARIS
Zapraszamy na drugą polską edycję
Kursu CHARIS
Służebne Przywództwo
LINK DO ZAPISÓW: https://sluzebneprzywodztwo.org/produkt/kurs-sluzebne-przywodztwo-ii-edycja-sciezka-2/
Nie miałeś/aś możliwości wzięcia udziału w I edycji Kursu? Ta opcja jest właśnie dla Ciebie.
rejestracja do 30 września 2021: 100 PLN
rejestracja od 1 października 2021: 150 PLN
BĄDŹ ZAKORZENIONY I ZBUDOWANY W CHRYSTUSIE (KOL 2, 7)
z tłumaczeniem na język polski.
Tematy które powinny być znane każdemu członkowi wspólnoty charyzmatycznej.
Link do informacji i zapisów: sluzebneprzywodztwo.org
Cel: Pogłębić teologię i praktykę liderów odnowy charyzmatycznej i Kościoła w ważnych obszarach naszej misji w Kościele.
Miejsce: on-line / platforma wirtualna
- Kategoria: CHARIS
Charis, organizm koordynujący katolicką odnowę charyzmatyczną, ma nowego moderatora. Został nim argentyński psycholog i przedsiębiorca Pino Scafuro. Zastąpił on Jean-Luca Moensa, który musiał ustąpić z tej funkcji z ważnych powodów rodzinnych, a konkretnie z powodu choroby swojej najstarszej córki, matki dwojga dzieci.
Scafuro pokieruje Charis do przyszłego zgromadzenia ogólnego tej instytucji. Urodził się w 1965 r. w Buenos Aires. Jest żonaty i ma dwoje dzieci. W odnowie charyzmatycznej jest od 1985 r. Trzy lata później wstąpił do wspólnoty Convivencias con Dios. Był koordynatorem odnowy charyzmatycznej w regionie i archidiecezji Buenos Aires. Zajmuje się też dialogiem z chrześcijanami ewangelicznymi w Argentynie.
źródło: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2021-05/pino-scafuro-nowym-moderatorem-charis.html
Bardziej szczegółowe informacje TUTAJ
- Kategoria: CHARIS
Pierwsze Forum CHARIS w Polsce, które odbyło się w Łodzi
w dniu 19 czerwca 2021 w godz. 10:00 – 20:30.
ORGANIZATORZY zaprosili na wspólne uwielbienie, nauczania, dyskusje w małych grupach, świadectwa a przede wszystkim Eucharystię i na wspólne, wzajemne spotkanie się wraz z modlitwą za siebie nawzajem i CHARIS.
Zaproszenie dotyczyło wszystkich rzeczywistości CHARIS w Polsce.
Rozdanie certyfikatów dla uczestników KURSU CHARIS było częścią tego spotkania.
Informacje o Forum, program oraz formularz rejestracyjny były dostępne od 20 maja
na stronie sluzebneprzywodztwo.org
- Kategoria: CHARIS
CHARIS, wspólnie z Komisją ds. Jedności Chrześcijan, zorganizowała wigilię ekumeniczną Zesłania Ducha Świętego: sobota 22 maja 2021 r., godz. 21:00 (czasu warszawskiego, GMT + 2).
Czuwanie online odbyło się na żywo w 4 lokalizacjach na całym świecie: Rzym, Topeka, Buenos Aires, Jerozolima. W każdym z tych miast modlitwę prowadzili chrześcijanie z różnych Kościołów i wspólnot. Wszyscy razem modliliśmy się do Ducha Świętego, o nową Pięćdziesiątnicę na świecie. Była to chwila, kiedy mogliśmy wspólnie się modlić, tak jak sam Jezus prosił Ojca za nas (J 17,21). Z radością wzywaliśmy Ducha Świętego w Jerozolimie, w tym samym mieście, w którym miała miejsce pierwsza Pięćdziesiątnica.
Do wzięcia udziału w czuwaniu nie była wymagana rejestracja! Każdy mógł wziąć udział, łącząc się na naszych oficjalnych kanałach.
Polskie tłumaczenie i transmisja spotkania wigilijnego TUTAJ.
- Kategoria: CHARIS
Zapraszamy na kolejną edycję
Kursu Logos
Kurs Logos ma korzenie w CHARIS International, a SESA prowadzi je w języku polskim.
Kurs będzie online
w dniach 7-9.05 2021 r.
Zapisy: https://forms.gle/TWbNR51tJnEBg9mS8
Więcej informacji; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Kategoria: CHARIS
Koordynacją całej Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej zajmuje się CHARIS, która zgodnie z pragnieniem Franciszka zastąpiła dwa różne wcześniej działające międzynarodowe organizmy koordynacyjne.
Cele i struktura CHARIS opisane są w statucie TUTAJ.
Pino Scafuro z Argentyny, Moderator CHARIS.
O. Raniero Cantalamessa, Asystent Kościelny CHARIS
Międzynarodowa Służba Komunii
Tymczasowa Europejska Służba Komunii. Więcej TUTAJ
Krajowa Służba Komunii w Polsce
Biskupi towarzyszący Krajowej Służbie Komunii w Polsce
- Kategoria: CHARIS
Krajowa Służba Komunii (CHARIS) stała się faktem. KSK w Polsce jako inicjatywa papieska została zatwierdzona przez Międzynarodowe Służby (CHARIS). Certyfikaty zostaną wręczone przez Luca Jeana Moensa (Moderator CHARIS) jeszcze tego roku podczas Kongresu Nowej Ewangelizacji. Dziś na zebraniu Konferencji Episkopatu Polski, zgromadzonym biskupom została przedstawiona misja i skład Krajowych Służb Komunii (CHARIS).
Krajowa Służba Komunii nie posiada struktur, jej celem jest służba całemu strumieniowi łaski (w tym Katolickiej Odnowie w Duchu Świętym). KSK nie ma również żadnej władzy, skoncentrowana jest wokół służby: ubogim, ewangelizacji, budowania jedności, propagowania chrztu w Duchu Świętym w całym Kościele.
W skład Krajowej Służby Komunii z ramienia Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce wchodzą: ks. Artur Potrapeluk (Przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce, W-ce koordynator KSK), Maria Borkowska (Członek Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce).
- Kategoria: CHARIS
Zapraszamy na polską edycję
Kursu CHARIS
Służebne Przywództwo
BĄDŹ ZAKORZENIONY I ZBUDOWANY W CHRYSTUSIE (KOL 2, 7)
z tłumaczeniem na język polski.
Tematy które powinny być znane każdemu członkowi wspólnoty charyzmatycznej.
"Bardzo chciałbym, aby wszyscy liderzy z każdej rzeczywistości współtworzącej CHARIS w Polsce zostali absolwentami Kursu CHARIS Służebne Przywództwo. Dlatego bardzo Was zachęcam, abyście przesłali tę informację dalej, do swoich księży, liderów, wspólnot i znajomych. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest doświadczenie chrztu w Duchu Świętym"
Antoni Tompolski, Koordynator Krajowej Służby Komunii CHARIS - Polska
Zapisy trwają do 22 lutego 2021, a sam kurs zaczyna się 26 lutego.
Jedną z cech kursu jest omawianie materiału w zorganizowanych małych grupach (więcej informacji na stronie www). Istnieje możliwość, po uprzednim poinformowaniu organizatorów, że małe grupy mogą być utworzone w ramach jednej wspólnoty lub sieci wspólnot, jeżeli jej liderzy mają takie pragnienie.
Link do informacji i zapisów: sluzebneprzywodztwo.org
Żyjemy w szczególnych czasach, w którym jesteśmy wezwani do stosowania nowych form komunikacji w ewangelizacji i formacji. Również dla tak wielu osób, które nie mogą uczestniczyć w kursach stacjonarnych z powodu ograniczeń finansowych.
Cel: Szkolić sługi Odnowy Charyzmatycznej w ważnych obszarach naszej misji w Kościele.
Miejsce: on-line / platforma wirtualna
Data startu: 26 lutego 2021 r
Długość: 15-tygodniowy kurs
Data końca: 10 czerwca 2021 r
Zapisy do 15 lutego: 100 PLN (rejestracja po 15 lutego: 150 PLN)
Koniec rejestracji: 22 lutego 2021 r
- Kategoria: CHARIS
Ponad miesiąc temu Zespół inicjujący Krajowe Służby Komunii CHARIS podjął pierwsze działania w kierunku ustanowienia tej służby w naszym kraju. Po kontakcie z Międzynarodową Służbą Komunii, której Moderatorem jest Jean Luc Moens czekamy na zatwierdzenie zarówno przez Międzynarodową Służbę Komunii, jak i nasz Episkopat.
Nasz zespół stanowią przedstawiciele 6 grup szeroko pojętej odnowy charyzmatycznej w Polsce. Są to w skrócie: Odnowa, Oaza, Szkoły Nowej Ewangelizacji, Forum Wspólnot Ewangelizacyjnych, oddziały wspólnot międzynarodowych oraz posługi i instytuty. Chcemy, aby wszyscy byli reprezentowani, dlatego, wciąż jesteśmy otwarci na nowe rzeczywistości.
Naszemu zespołowi towarzyszą 4 biskupi: abp Grzegorz Ryś, bp Andrzej Siemieniewski, bp. Andrzej Przybylski i bp Krzysztof Włodarczyk. Bardzo się cieszymy z ich obecności z nami. Koordynatorem Zespołu inicjującego KSK został Antoni Tompolski (Alpha Polska), zaś Jego zastępcą ks. Artur Potrapeluk (Przewodniczący KZK Odnowy w Polsce) dzięki czemu będziemy się wspierać. Prosimy o modlitwę, aby nasza grupa, jako Krajowa Służba Komunii służyła owocnie całemu strumieniowi łaski w Polsce.
Powstaje również strona internetowa (charis.pl), która będzie dostępna na przełomie stycznia i lutego.
- Kategoria: CHARIS
31 października 2020 o godz. 22:00 odbyło się czuwanie w Wigilię Wszystkich Świętych "Stworzeni do Wielkości" (Created 4 Greatness 2020), zorganizowane przez CHARIS International.
Słowo Papieża Franciszka skierowane do młodych charyzmatyków jest pod poniższym linkiem. Jest małe opóźnienie z tłumaczeniem, przepraszamy.
https://www.facebook.com/charis.polska.official/videos/649965222575316
Papież Franciszek: ,,Drodzy młodzi (...) świętość, to codzienne spotkanie z Jezusem - bliskość z Jezusem w każdym momencie - w Eucharystii, w modlitwie, w drugim człowieku, z Chrystusem obecnym... życie z Chrystusem. Potrzebujemy tylko otworzyć nasze serca na Ducha Świętego, który umożliwia spotkanie z Jezusem, sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić, to on potrzebuje wprowadzić nas na ścieżkę świętości. Wy młodzi nie myślcie, że świętość jest nieosiągalna. Świętość, to codzienna ścieżka chrześcijanina. Nie szukajcie innej drogi, pozwólcie, by Jezus Was pociągnął i uwiódł Wasze serca, otwórzcie Wasze serca na Ducha Świętego, aby On przemienił każdego z Was. Zawsze miejcie z sobą Ewangelie, bo Słowo Jezusa zainspiruje Was, aby pójść dalej". CREATED 4 GREATNESS (Wigilia Wszystkich Świętych, Rzym 2020)
Warto posłuchać też, co o świętości mówi nowo mianowany kardynał O. Raniero Cantalamessa:
https://www.facebook.com/charis.polska.official/videos/787895798452030
Pół godziny wcześniej, czyli o godz. 21:30, odbyła się cześć polska, w trakcie której mogliśmy m.in. poznać osoby z zespołu inicjującego powstanie Krajowych Służb Komunii Charis. Był też akcent wrocławski, w spotkaniu wziął udział bp Andrzej Siemieniewski.
Nagranie tej części jest tutaj:
https://www.facebook.com/charis.polska.official/videos/454813338830214
- Kategoria: CHARIS
25.08.2020 w Częstochowie miało miejsce spotkanie zespołu inicjującego powstanie Krajowych Służb Komunii CHARIS (CNSC). Spotkaniu przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Członkowie zespołu reprezentują różne charyzmatyczne środowiska Kościoła katolickiego w Polsce, a w tym: Katolicka Odnowa w Duchu Świętym (zespół KZK do spraw CHARIS - ks. Artur Potrapeluk, Jerzy Malisiewicz, Jacek Nakonieczny, Maria Borkowska, Dominika Flis), SESA Polska (o. Krzysztof Czerwionka CR), Wspólnoty Chemin Neuf (Zbigniew Słup) oraz Alpha Polska (o. Jacek Dubel CSsR, Antonii Tompolski). Kolejnym krokiem będzie powołanie Krajowych Służb Komunii (CNSC) 6 listopada 2020 r. podczas konferencji CCC z udziałem przedstawicieli CHARIS International.
- Kategoria: CHARIS
W piątek i w sobotę 19-20 czerwca 2020 r. w Borzęcinie Dużym odbyło się spotkanie Krajowego Zespołu Koordynatorów (KZK) Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce.
Relacja ze spotkania jest TUTAJ.
- Kategoria: CHARIS
CHARIS: Zesłanie Ducha Świętego 2020 from Fundacja KZK on Vimeo.
- Kategoria: CHARIS
CHARIS International zaprasza:
Dla naszych polskich braci i sióstr: śledźcie wydarzenie 30 maja w języku polskim korzystając z tego linku.
https://youtu.be/7R5-uJ9q3d4
Podczas Pięćdziesiątnicy 2019 papież Franciszek uruchomił nową wyjątkową służbę Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej: CHARIS.
Dzisiaj, rok później, jesteśmy w okresie bezprecedensowego globalnego kryzysu z powodu wirusa, który ograniczył znaczną część światowej populacji do swoich domów, który zniszczył gospodarkę wielu krajów, zamknął kościoły, miał okropne konsekwencje dla biednych i najbardziej pozbawionych środków do życia, które uniemożliwiają nam fizyczne spotkanie w celu wspólnej modlitwy.
Ale ten wirus nie przeszkadza nam w modlitwie! Przeciwnie, wywołało wiele inicjatyw modlitewnych, w tym modlitw ekumenicznych, na całym świecie.
Z okazji Pięćdziesiątnicy 2020 CHARIS proponuje kontynuowanie tego ruchu modlitwy, aby prosić Pana o tę nową Pięćdziesiątnicę, to nowe wylanie Ducha Świętego w Kościół i świat, za który modli się nasz Papież.
W tym celu proponujemy chrześcijanom z całego świata wspólnie się modlić:
Bez względu na twój kraj
Bez względu na twój język
Bez względu na strefę czasową
Czymkolwiek jest twój kościół lub wspólnota kościelna
Dołącz do nas na Wigilię Zesłania Ducha Świętego 30 maja o godzinie 22.00 czasu polskiego (UTC+1), aby wspólnie błagać Ducha Świętego i poprosić o nową Pięćdziesiątnicę na całym świecie.
- Kategoria: CHARIS
PRZESŁANIE CHARIS
W PRZYGOTOWANIU
do PIĘĆDZIESIĄTNICY 2020
O. Raniero Cantalamessa ofmcap
Dzieje Apostolskie tak opowiadają o tym epizodzie z życia Pawła:
„Zbiegł się tłum przeciwko nim, a pretorzy kazali zedrzeć z nich szaty i siec ich rózgami. 23 Po wymierzeniu wielu razów wtrącili ich do więzienia, przykazując strażnikowi, aby ich dobrze pilnował. 24 Otrzymawszy taki rozkaz, wtrącił ich do wewnętrznego lochu i dla bezpieczeństwa zakuł im nogi w dyby. 25 O północy Paweł i Sylas modlili się, śpiewając hymny Bogu. A więźniowie im się przysłuchiwali. 26 Nagle powstało silne trzęsienie ziemi, tak że zachwiały się fundamenty więzienia. Natychmiast otwarły się wszystkie drzwi i ze wszystkich opadły kajdany.” (Dz 16, 22-26)
Z rozdartymi ubraniami, otrzymanymi ciosami i kajdanami na stopach, Paweł i Sylas nie modlili się do Boga, aby im pomógł, ale zamiast tego śpiewali chwałę Bogu. Co za wiadomość dla nas, członków Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej w tym czasie! Przykład Pawła i Sylasa zachęca nas do odłożenia na bok, przynajmniej do Pięćdziesiątnicy, całej dyskusji na temat koronawirusa, a przynajmniej nie czynienia z niego centrum wszystkiego. Nie zasmucajmy Ducha Świętego, uważając Go za mniej ważnego (lub mniej potężnego) niż wirus.
- Kategoria: CHARIS
Moderator CHARIS (Międzynarodowa Służba Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej) zachęca do modlitwy:
Drodzy przyjaciele Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej z całego świata,
Wszyscy wiecie, że w dzisiejszym świecie doświadczamy bezprecedensowego kryzysu związanego z epidemią koronawirusa. Sytuacja jest tak poważna, że w niektórych krajach, takich jak Korea czy Włochy, nie mogą już odbywać się spotkania religijne, w tym msze.
- Kategoria: CHARIS
Ukazał się pierwszy numer CHARIS MAGAZINE. W języku angielskim dostępny jest TUTAJ.
Na przedostatniej stronie wyjaśniona jest symbolika logo CHARIS. Oto tłumaczenie tego fragmentu (tłum. MB):
Wielu ludzi pyta nas, co symbolizuje logo CHARIS.
Oto kilka wyjaśnień: Niebieskie półkole po prawej stronie przedstawia zarówno świat, jak i płaszcz Maryi, która nas chroni. W sercu świata umieszczone jest drzewo Krzyża, które nas zbawia. Płomień jest płomieniem Ducha Świętego, który ma rozpalić świat przez chrzest w Duchu Świętym, który otrzymaliśmy. My jesteśmy przedstawieni ponad tym płomieniem w geście uwielbienia ożywionego przez płomień o różnych kolorach. Wskazuje to na uniwersalność kultur i języków, co jest charakterystyczne dla Odnowy Charyzmatycznej, rozprzestrzeniającej się po świecie.
Kto może korzystać z logo CHARIS? I pod jakimi warunkami?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy pamiętać, że CHARIS jest służbą. Nie ma członków. Można należeć do nurtu łaski, który jest Katolicką Odnową Charyzmatyczną. Można powiedzieć „Jestem z Odnowy” lub „należę do takiej wspólnoty w Odnowie". Ale nie można powiedzieć "Jestem z CHARIS" czy "Należę do CHARIS" lub "My jesteśmy CHARIS tego kraju". Odnowa Charyzmatyczna jest szersza niż CHARIS, która jest tylko służbą dla Odnowy.
Gdy to założenie jest jasne, łatwo zrozumieć, że użycie logo CHARIS jest ograniczone do jej własnych struktur: Międzynarodowej Służby Komunii, Krajowych i Kontynentalnych Służb Komunii. Aby umieścić logo w reklamowaniu wydarzenia, należy zrobić to w porozumieniu z CHARIS i wydarzenie powinno być przynajmniej współorganizowane przez CHARIS. Podobnie członkowie Międzynarodowej Służby Komunii nie mogą wykorzystywać faktu, że należą do CHARIS, gdy związane jest to z własnymi wydarzeniami lub ruchami.
- Kategoria: CHARIS
W uroczystość Zesłania Ducha Świętego 9.06.2019 rozpoczęła działalność CHARIS, zajmująca się koordynacją całej Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej. W związku z tym obowiązujący wcześniej statut ICCRS został zastąpiony statutem CHARIS (w j. angielskim dostępny jest TUTAJ, w j. polskim poniżej).
- Kategoria: CHARIS
Dziś, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego rozpoczyna działalność Charis, czyli nowy organizm, zajmujący się koordynacją całej Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. Z tej okazji delegaci z całego świata spotkali się na audiencji z Papieżem Franciszkiem. Misję Charis Papież Franciszek streścił w zdaniu: „Nowa i jedyna służba komunii”.
- Kategoria: CHARIS
Jednym z powodów, dla których papież Franciszek wezwał do stworzenia CHARIS, nowej jednej służby dla katolickiej odnowy charyzmatycznej, było jego pragnienie, aby cały Kościół doświadczył chrztu w Duchu Świętym. Zawsze bardzo wyraźnie wyrażał to pragnienie nowej Pięćdziesiątnicy dla Kościoła i świata, ostatnio na zakończenie Mszy św. na Światowe Dni Młodzieży w Panamie.
Aby przygotować się do nowej Pięćdziesiątnicy, CHARIS rozpoczyna wielką kampanię modlitewną od początku marca. Ta kampania jest prosta i dostępna dla wszystkich.Każdego miesiąca (marzec, kwiecień, maj) wygłosi przemówienie ks. Raniero Cantalamessa, asystent kościelny CHARIS, który przygotuje nas do otwarcia naszych serc na nowe wylanie Ducha.
Prosimy o przekazanie informacji o tej inicjatywie tym, którzy są wokół was, w waszych grupach modlitewnych, waszych wspólnotach, waszych szkołach ewangelizacji… Bądźcie wierni w modlitwie, aby następna Pięćdziesiątnica naprawdę oznaczała początek odnowy całego Kościoła w Duchu Świętym.
Jean-Luc Moens
Moderator CHARIS
https://www.charis.international/
Oto linki do nauczań:
- marzec - j. angielski, j. polski
- kwiecień - j. angielski, j. polski
- maj - j. angielski
- Kategoria: CHARIS
Pięć podstawowych celów Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym (Odnowy Charyzmatycznej) na podstawie Statutu ICCRS:
1. Pomagać w dojrzałym i stałym osobistym nawróceniu do Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela.
W pierwszym celu odnajdujemy oczekiwanie, jakie ma Chrystus wobec całego Kościoła. Jedynym bowiem Zbawicielem każdego człowieka jest Jezus Chrystus. Kościół ma w każdym pokoleniu tak głosić Ewangelię, by jak największa liczba ludzi uwierzyła i przyjęła Jezusa jako osobistego Zbawiciela. Celem duszpasterskiej troski Kościoła winno być także to, aby owo nawrócenie było rzeczywiście trwałe i głębokie, nie zaś płytkie, powierzchowne i chwilowe. W to pierwszorzędne zadanie Kościoła mają wejść uczestnicy Odnowy w Duchu Świętym.
2. Wspierać i podtrzymywać osobistą i zdecydowaną odpowiedź na osobę, obecność i moc Ducha Świętego.
Drugi cel wskazuje na to, co charakteryzuje Odnowę i co jest jej szczególnym darem w perspektywie całego Kościoła: chodzi o doświadczenie, które określa się jako „chrzest w Duchu Świętym”, „wylanie Ducha Świętego” lub „odnowienie w Duchu Świętym”.
To doświadczenie jest rodzajem inicjacji w nową relację z Bogiem i odnowieniem oraz uaktywnieniem tego, co dane jest w sakramentach inicjacji chrześcijańskiej. Zadaniem Odnowy w Duchu Świętym jest promocja owego doświadczenia, które związane jest z Osobą Ducha Świętego.
3. Wspierać i podtrzymywać przyjęcie i korzystanie z darów duchowych, nie tylko w ramach Odnowy, lecz także w łonie całego Kościoła.
Trzeci cel Odnowy związany jest z fragmentem Konstytucji dogmatycznej o Kościele. Uczestnicy Odnowy czują się wezwani do podjęcia słów stanowiących swoistą zapowiedź-obietnicę; fragment ten brzmi następująco: „Ponadto ten sam Duch Święty nie tylko przez sakramenty i posługi uświęca i prowadzi Lud Boży oraz cnotami go przyozdabia, ale »udzielając każdemu jak chce« (1Kor 21,11) darów swoich, rozdziela między wiernych wszelakiego stanu także szczególne łaski, przez które czyni ich zdatnymi i gotowymi do podejmowania rozmaitych dzieł lub funkcji mających na celu odnowę i dalszą pożyteczną rozbudowę Kościoła, zgodnie ze słowami: »Każdemu dostaje się objaw Ducha dla ogólnego pożytku« (1Kor 12,7). A ponieważ te charyzmaty, zarówno najznamienitsze, jak i te bardziej pospolite a szerzej rozpowszechnione, są nader stosowne i pożyteczne dla potrzeb Kościoła, przyjmować je należy z dziękczynieniem i ku pociesze” (KK 12). Istnieje wiele określeń czym są charyzmaty, jak i wiele różnych klasyfikacji. Sobór wskazuje na dwie kategorie: najznamienitsze i bardziej pospolite (zwyczajne). Można też przyjąć podział trychotomiczny: cybernetyczne (zarządzania), kerygmatyczne (dla głoszenia) oraz diakonijne (dla rozmaitej posługi). Soborowa Konstytucja jasno określa zasady w podejściu do charyzmatów: „O dary zaś nadzwyczajne nie należy ubiegać się lekkomyślnie ani spodziewać się zarozumiale po nich owoców apostolskiej działalności; sąd o ich autentyczności i o właściwym wprowadzaniu ich w czyn należy do tych, którzy są w Kościele przełożonymi i którzy szczególnie powołani są, by nie gasić Ducha, lecz doświadczać wszystkiego i zachowywać to, co dobre” (por. 1Tes 5,12 19-21).
4. Podtrzymywać dzieło ewangelizacji w mocy Ducha Świętego, łącznie z ewangelizacją osób będących poza Kościołem, ewangelizacją chrześcijan tylko z nazwy, a także ewangelizacją kultury i struktur społecznych.
Czwarty cel Odnowy w Duchu Świętym to otwarcie się na wezwanie, podjęcie i wspieranie ewangelizacji w najszerszym tego słowa znaczeniu. Chodzi więc o ewangelizację wobec niewierzących, wobec społeczności postchrześcijańskich (tzw. nominalnych chrześcijan lub chrześcijan tylko z metryki), ale także przeniknięcie duchem Ewangelii istniejących struktur kościelnych i społecznych. Chrześcijanin otwarty na moc Ducha Świętego i wezwany do ewangelizacji wykazuje dynamizm, oryginalność i skuteczność w tym dziele.
5. Podtrzymywać wzrost w świętości przez integrację darów charyzmatycznych z pełnią życia Kościoła.
Piąty cel Odnowy dotyczy formacji uczestników Odnowy w Duchu Świętym. To co jest celem życia prawdziwie chrześcijańskiego - osiągnięcie świętości, winno być przypominane i umożliwiane w Odnowie. Jednoznaczne wskazane jest odniesienie do Kościoła, jego nauczania, całej tradycji i duchowości. Cała formacja i duchowość uczestników Odnowy ma szukać swojego zakorzenienia w całej bogatej tradycji Kościoła. Rozwój duchowy uczestników Odnowy winien być weryfikowany przez klasyczne i sprawdzone duchowości. Uczestnicy Odnowy winni nieustannie karmić się nauczaniem, które przekazuje Kościół. Wreszcie winni być też żywymi i aktywnymi uczestnikami lokalnego Kościoła, co wyraża się m.in. w życiu liturgicznym oraz podejmowaniem dzieł, które wskazują pasterze Kościoła1.
- Kategoria: Cele Odnowy
Ruch charyzmatyczny opiera się na założeniu, że chrześcijanie – podobnie jak w Kościele pierwotnym – są obdarowywani charyzmatami, którymi służą ku zbudowaniu wspólnoty Kościoła. Odnowa w Duchu Świętym gromadzi wielu ludzi świeckich w różnym wieku i z różnych środowisk, odnajdujących dzięki niej swoje miejsce w Kościele i świecie. Osoby te tworzą grupy modlitewne, liczące od kilku do kilkuset członków. Łączy ich chrzest w Duchu Świętym – podstawowe doświadczenie wiary, znane pierwszym chrześcijanom.
- Kategoria: Elementy Odnowy
Istnieją różne sposoby klasyfikacji charyzmatów nadzwyczajnych.
Poniżej podany jest jeden z nich.
- Kategoria: Elementy Odnowy
Są to charyzmaty mniej spektakularne, a jednak bardzo ważne.
- Kategoria: Elementy Odnowy
Chrzest w Duchu Świętym, zwany także „wylaniem Ducha Świętego”, „wylaniem darów Ducha Świętego” lub „odnowieniem darów Ducha Świętego” nawiązuje do biblijnej i historycznej Pięćdziesiątnicy (Dz 2, 1-41). W tym dniu apostołowie otrzymali Ducha Świętego (zostali ochrzczeni w Duchu Świętym), czemu towarzyszyło mówienie językami i przepowiadanie Jezusa z mocą (nawróciło się ok. 3 tys. ludzi).
- Kategoria: Elementy Odnowy
Spotkania grup Odnowy w Duchu Świętym mają kilka charakterystycznych elementów:
- Kategoria: Elementy Odnowy
W ostatnim odcinku filmu „Tak jak na początku” ks. prof. Mariusz Rosik opowiada o początkach Odnowy Charyzmatycznej w Kościele Katolickim, o formowaniu jej struktur oraz o tym jak rozwinęła się Odnowa we Wrocławiu.
Dowiemy się również kto jest pionierem Odnowy w Duchu Świętym w Polsce i jak ogień Odnowy rozprzestrzeniał się począwszy od znamiennego weekendu Oazy Ruchu Światło- Życie w Murzasichlu w roku 1975. Na koniec ks. prof. Mariusz Rosik opowie niezwykłą historię o. Raniero Cantalamessy- papieskiego rekolekcjonisty, a także przytoczy definicję Chrztu w Duchu Świętym zawartą w Dokumentach Służby Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym.
- Kategoria: Tak jak na początku
W czwartym odcinku filmu „Tak jak na początku” ks. prof. Mariusz Rosik opowiada niezwykłą historię, która wydarzyła się w sobotni wieczór, 18 lutego 1967 roku, podczas weekendowych rekolekcji grupy studentów Uniwersytetu w Duquesne, niedaleko Pittsburgha. Po raz kolejny Bóg odpowiadając na pragnienia ludzkich serc zsyła swoją obietnicę- Ducha Świętego, który przychodzi w nadprzyrodzony sposób, przenikając obecnych tam młodych ludzi ogromem Bożej miłości. „Chcę cudu”- takie pragnienie wyraziła przed rekolekcjami Patti Gallagher Mansfield, jedna z uczestniczek. Boża odpowiedź, zdaje się, przerosła jej oczekiwania.
Oto narodziny Odnowy Charyzmatycznej w Kościele Katolickim.
- Kategoria: Tak jak na początku
Ks. prof. Mariusz Rosik w kolejnym odcinku „Tak jak na początku” mówi o tym, jak Pan Bóg odpowiada na pragnienia ludzkich serc, gdy wołają o Ducha. Opowiada historię narodzin Odnowy w Duchu Świętym w Stanach Zjednoczonych. Przywołuje S. Elenę Guerrę, założycielkę Zakonu Sióstr Oblatek Ducha Świętego w Lucca, która w drugiej połowie XIX prowadzi korespondencję z papieżem Leonem XIII prosząc o wzniecenie modlitw o Ducha Świętego. Gdy 1 stycznia 1901 roku papież Leon XIII na placu Świętego Piotra w Watykanie przyzywa Ducha Świętego na nowe tysiąclecie, w tym samym czasie studenci szkoły Bethel założonej przez pastora Charlesa Parhama, w Topeka w stanie Cansas, trwają na modlitwie…
Nowy Ogień Pięćdziesiątnicy w XX wieku rozpala Stany Zjednoczone i rozchodzi się na inne kraje.
- Kategoria: Tak jak na początku
"Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa, drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha, innemu jeszcze dar wiary w tymże Duchu, innemu łaska uzdrawiania w jednym Duchu, innemu dar czynienia cudów, innemu proroctwo, innemu rozpoznawanie duchów, innemu dar języków i wreszcie innemu łaska tłumaczenia języków. Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch(...)" (1 Kor 12, 8-11)
W drugiej części filmu „Tak jak na początku” ks. prof. Mariusz Rosik opowiada o tym jak w pierwszych pięciu wiekach istnienia Kościoła pielęgnowana była żywa pamięć o znakach i cudach Apostołów, tak często opisywanych w Dziejach Apostolskich i listach św. Pawła. Przytacza świadectwa zawarte w pismach wczesnochrześcijańskich o posłudze charyzmatami w ówczesnych wspólnotach. Przekazy historyków kościoła z okresu rozwoju ruchu monastycznego również potwierdzają fakt posługiwania się w Kościele nadprzyrodzonymi darami Ducha Świętego.
Jednak czy z biegiem czasu posługa charyzmatami nie poszła w zapomnienie?
- Kategoria: Tak jak na początku
Ks. Mariusz Rosik o historii ruchu charyzmatycznego w Kościele Katolickim - cz. 1: CZASY APOSTOLSKIE
„I rzekł do nich: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie” (Mk 16,15-18).
Ks. prof. Mariusz Rosik, w pierwszym odcinku filmu „Tak jak na początku” przytacza te historie zawarte w Ewangelii i Dziejach Apostolskich, które jasno pokazują pewną cechę wspólną Bożego działania. Zstępująca obecność Ducha Świętego zawsze wyzwala znaki i cuda potwierdzające treść głoszonej nauki.
Te same znaki i cuda towarzyszą rodzącemu się Kościołowi.
Zapraszamy do zapoznania się z wyjątkową historią Bożego prowadzenia w Duchu Świętym działającym na przestrzeni wieków.
- Kategoria: Tak jak na początku
Chcąc odnaleźć korzenie ruchu Odnowy w Duchu Świętym, należy sięgnąć przede wszystkim do Biblii. To Pięćdziesiątnica jest momentem w dziejach świata i historii zbawienia, który zapoczątkował doświadczenie w sposób bezpośredni Ducha Świętego, jako Boga osobowego, dającego siebie i swoją moc, tak że człowiek staje się zdolny iść w świat i świadczyć z mocą o Jezusie Zmartwychwstałym. Co więcej, swoje słowa może potwierdzać znakami – tak jak czynili to pierwsi Apostołowie.
Doświadczenie „wylania” Ducha Świętego w XX wieku
Doświadczenia Apostołów opisane w Dziejach Apostolskich odrodziły się w szczególny sposób w XX wieku, równolegle wśród wielu osób w kilku miejscach na kuli ziemskiej (Armenia, Stany Zjednoczone, Walia, Indie), niezależnie od siebie. W nowożytnym świecie przepełnionym materializmem i agnostycyzmem, w dobie powszechnej laicyzacji tysiące ludzi doświadczyło na nowo „wylania” Ducha Świętego – to zaowocowało całkowitą przemianą ich stylu życia, umocnieniem wiary, pogłębieniem życia modlitewnego i sięgnięciem z nową otwartością po Pismo Święte. Ponadto zasmakowano w głębokiej radości wynikającej z nawiązania nowej i osobowej relacji z Bogiem.
W konsekwencji w sercach ludzkich zrodziła się potrzeba tworzenia wspólnot i grup modlitewnych, otwartych na Słowo Boże i charyzmaty, aby lepiej służyć Bogu i Kościołowi – tak powstała Odnowa w Duchu Świętym na łonie Kościoła Katolickiego i ruch zielonoświątkowy w ramach Kościołów protestanckich.
Pierwsze udokumentowane świadectwo chrztu w Duchu Świętym pochodzi z metodystycznej Szkoły Biblijnej pastora Charlesa Parhama w Topeka (stan Kansas) z dnia Nowego Roku 1901. W szkole było trzydziestu studentów stacjonarnych. Jedynym podręcznikiem była Biblia. Po roku działania szkoły – studenci opracowywali temat „Jaka jest biblijna oznaka rzeczywistego chrztu w Duchu Świętym?” Z opisów zesłań Ducha Świętego w Dziejach Apostolskich wyciągnęli wniosek, że jedyną pewną oznaką biblijną chrztu w Duchu Świętym był charyzmat mówienia innymi językami. Zaczęli modlić się gorliwie o takie wylanie Ducha Świętego. Gdy modlili się w pierwszą noc XX wieku (1 stycznia 1901 r.), jedna ze studentek Agnieszka Ozman poprosiła pastora, aby nałożył na nią ręce (a nie było wówczas takiej praktyki) i zaczął się za nią modlić. Gdy to zrobił, wówczas w grupie pojawiło się doświadczenie mówienia różnymi niezrozumiałymi językami.
Tak wyglądał początek. Coraz więcej osób stopniowo wchodziło w to samo doświadczenie duchowe, tworząc kolejne wspólnoty.
Rozpoczęło to w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych wielki proces ekumeniczny. Doświadczenie zielonoświątkowe zaczęło pojawiać się w tradycyjnych Kościołach protestanckich. Ci, którzy doświadczali chrztu w Duchu, pozostawali w swoich macierzystych Kościołach i starali się o ożywienie w nich wiary. W przeżytym przez siebie doznaniu charyzmatycznym widzieli doświadczenie przeznaczone dla wszystkich wiernych. Ruch zyskiwał sobie coraz większą popularność z powodu przeintelektualizowania wiary w tradycyjnych Kościołach oraz chęci doświadczenia żywej wspólnoty, w której realnie działa Bóg. Od 1958 roku na ruch Odnowy otworzyły się tradycyjne Kościoły protestanckie w Stanach Zjednoczonych: luterański, episkopalny i prezbiteriański. Jako pierwszy, w 1962 roku, wypowiedział się oficjalnie na ten temat Kościół luterański – uznając modlitwę w językach jako jeden z darów Ducha Świętego. Najpóźniej, bo w 1970 roku, stanowisko wobec tych kwestii zajął Kościół prezbiteriański, wskazując na swoją otwartość na ruch Odnowy w Duchu Świętym; rok później wypowiedział się oficjalnie o praktyce chrztu w Duchu. Wśród Kościołów protestanckich najbardziej radykalne stanowisko zajmowali baptyści. Jeszcze w roku 1973 odrzucali w całości zielonoświątkowe doświadczenie wylania Ducha Świętego.*
Zwiastuny Odnowy w Kościele Katolickim: siostra Elena Guerra i Papież Leon XIII
Pod koniec XIX wieku pokorna siostra z Lucca, Elena Guerra, nauczycielka ze zgromadzenia Świętego Gemma Galgani, apostołka oddana Duchowi Świętemu pisze pełne ognia listy do papieża Leona XIII, żeby przywiódł Kościół do klimatu żarliwości Zielonych Świąt.
W odpowiedzi na te listy, papież Leon XIII wydał w dniu 5 czerwca 1895 r. dokument breve „Provida Matris Charitate”, w którym wszystkie Kościoły zostały zobowiązane do odmawiania Nowenny do Ducha Świętego.
Dwa lata później, 9 maja 1897 r. opublikował encyklikę „Divinum illud manus” – prawdziwą summa theologica o Duchu Świętym.
1 stycznia 1901 r. papież Leon XIII w imieniu całego Kościoła zaintonował na początek nowego wieku hymn „Veni Creator Spiritus” (O, Stworzycielu Duchu, przyjdź) błagając Ducha Świętego, aby Jego moc objawiła się w nowym stuleciu.
Papież Jan XXIII i Sobór Watykański II
Z inicjatywy Jana XXIII, w wigilię otwarcia Soboru Watykańskiego II w 1962 r. w całym Kościele zanoszona była modlitwa: „Panie odnów w naszych czasach Twoje cuda jak w Nową Pięćdziesiątnicę”.
Podczas obrad Soboru w 1963 r. między teologami wywiązała się dyskusja na temat aktualności charyzmatów we współczesnym świecie. Dużą rolę odegrał kardynał Leo Joseph Suenens, który na nowo odkrył i zdefiniował pojęcie charyzmatu, nie godząc się na ograniczenie charyzmatycznego działania Ducha Świętego w Kościele jedynie do czasów Apostolskich. Wykazał on, że tylko dzięki mocy Ducha Świętego pojęcia Ludu Bożego i Ciała Chrystusowego, którym Sobór przywrócił pierwotne znaczenie, mogą nie pozostać martwą literą. Według niego zaprzeczenie aktualności charyzmatów utrudniałoby możliwość istotnego przebudzenia religijnego Ludu Bożego.
Pojęcie charyzmatu zostało wprowadzone do tekstu soborowego. W Konstytucji Dogmatycznej o Kościele Lumen Gentium umieszczono zapis, że Duch Święty prowadzi i uświęca Kościół nie tylko przez sakramenty i posługi, ale również udzielając wiernym szczególnych, szeroko rozpowszechnionych łask (charyzmatów) w celu odnowy i rozbudowy Kościoła, jako dar i naturalne wyposażenie Kościoła. Charyzmaty są przyznawane każdemu ochrzczonemu. „A ponieważ charyzmaty, zarówno najznamienitsze, jak i te bardziej pospolite a szerzej rozpowszechnione, są nader sposobne i pożyteczne dla potrzeb Kościoła, przyjmować je należy z dziękczynieniem i ku pociesze. O dary zaś nadzwyczajne nie należy ubiegać się lekkomyślnie ani zarozumiale spodziewać się po nich owoców apostolskiej działalności; sąd o ich autentyczności i o właściwym wprowadzaniu ich w czyn należy do tych, którzy są w Kościele przełożonymi i którzy szczególnie powołani są, by nie gasić Ducha, lecz doświadczać wszystkiego i zachowywać to, co dobre (por. 1 Tes 5,12 i 19-21)" (LG 12). Tekst ten w pewnym sensie umożliwił powstanie Odnowy charyzmatycznej w Kościele katolickim.
Wydarzenia w Pittsburghu w 1967 r.
Za początek katolickiej Odnowy Charyzmatycznej uważa się rok 1967. Miejscem jej „narodzin" był Katolicki Uniwersytet w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych. Grupa trzydziestu osób, wśród których byli studenci i profesorowie tej uczelni, odprawiała weekendowe rekolekcje w dniach 17-19 lutego 1967. Rozważania oparte były na czterech pierwszych rozdziałach Dziejów Apostolskich. W sobotni wieczór wielu z obecnych doświadczyło zjawiska, które wkrótce zostało uznane za centralne doświadczenie Odnowy – a które zaczęto nazywać chrztem w Duchu Świętym, bądź wylaniem Ducha Świętego.
Kevin i Dorothy Ranaghan tak opisują tamten wieczór: „Para narzeczonych, Poul Grey i Vlarvanne Springle, słyszeli o chrzcie w Duchu i pragnęli go otrzymać. Zwrócili się do Ralpha Keifera z prośbą, by modlił się z nimi, ażeby Duch Święty zaczął w pełni działać w ich życiu (Ralph Keifer był jednym z czterech rekolektantów, którzy już otrzymali chrzest w Duchu Świętym). Weszli po cichu na wyższe piętro, z dala od tłumu i tu, wśród modlitwy zostali głęboko dotknięci Duchem Chrystusa. Duch ten przejawił się wkrótce przez dar języków, w jakich oboje młodzi zaczęli chwalić Boga. Po chwili postanowili wrócić na dół do swojej grupy, nic nie mówiąc o tym co zaszło. Nie wiedzieli jednak, że równocześnie jedna z dziewczyn, studentka Duquesne, Patti Gallagher, jakby pociągnięta przez kogoś, weszła do kaplicy i tam odczuła prawie namacalnie obecność Ducha Chrystusa. Przestraszona wyszła z kaplicy i w pośpiechu zawołała pozostałych, żeby razem z nią tam weszli. Członkowie grupy pojedynczo lub parami, udali się do kaplicy. I kiedy wszyscy zebrali się na modlitwę, zstąpił na nich Duch Święty. Nie było w tym kierunku żadnej sugestii, żadnych pouczeń, jak postępować. Po prostu ludzie spotkali Ducha Świętego, podobnie jak inni spotkali go przed kilku tygodniami. Jedni chwalili Boga w nieznanych językach, inni cicho płakali z radości, jeszcze inni modlili się i śpiewali. Modlili się tak od dziesiątej wieczór do piątej rano". *
Wkrótce potem do grup modlitewnych powstałych na terenie trzech kampusów przyłączały się dziesiątki nawróconych studentów. Kilka lat później ci sami studenci, zarówno katolicy jak i protestanci założyli pierwsze wielkie wspólnoty przymierza amerykańskiego, w tym słynną grupę Word of God w Ann Arbor (Michigan). Podobne wspólnoty i grupy modlitewne zaczęły powstawać na całym świecie. Osoby, które otrzymały chrzest w Duchu Świętym pozostały w większości w Kościele katolickim. Tym sposobem powstał ruch o charakterze ekumenicznym, gdyż doświadczenie wylania Ducha Świętego znane jest już chrześcijanom różnych wyznań. Od czasu swych początków ruch charyzmatyczny rozrósł się, okrzepł i stał się zjawiskiem zaakceptowanym przez Kościół katolicki.
Papież Paweł VI: Odnowa szansą dla Kościoła i świata
Kard. Leon Joseph Suenens osobiście przekonał Ojca Świętego Pawła VI do tego ruchu. Od tego czasu z woli Papieża „towarzyszył” Odnowie. Papież wypowiedział się na temat ruchów charyzmatycznych w 1973 r.: „Tchnienie Ducha przyszło obudzić w Kościele uśpione energie, wydobyć ukryte charyzmaty, by rozlać ten zmysł życia i radości, który sprawia, że w każdej epoce historii na nowo wytryska młodość i aktualność Kościoła”*.
W roku 1975 nastąpiło przełomowe wydarzenie dla Odnowy w Duchu Świętym. Papież Paweł VI podczas III Międzynarodowego Kongresu Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej oświadczył w Rzymie, przy dziesięciu tysiącach delegatów z całego świata: „Odnowa jest szansą dla Kościoła i świata”. To były najważniejsze słowa Ojca Świętego dla członków katolickich wspólnot charyzmatycznych, którzy usłyszeli z ust papieża, że Kościół ich potrzebuje. Całe przemówienie rozpoczęło się słowami „Obecnie Kościół i świat więcej niż kiedykolwiek potrzebują, aby cud Zielonych Świąt nadal dokonywał się w historii.” Chociaż w przemówieniu było również wiele napomnień, wypowiedzianych w bardzo serdecznym tonie, to wybrzmiewała z nich dobroć, miłość i wdzięczność papieża wobec tysięcy ludzi otwartych na nowy wiatr Ducha Świętego.
Po przemówieniu Paweł VI powiedział do kard. Suenensa: „polecam poświęcić się trosce o pełną integrację ruchu charyzmatycznego z Kościołem”. Kard. Leon Suenens bardzo zabiegał o to, by pogodzić czujność ze swobodą i z powiewu łaski nie czynić instytucji. „Nowość Odnowy Charyzmatycznej nazwaną w Kościele Katolickim Odnową w Duchu Świętym polega na poważnym potraktowaniu świadomego korzystania z charyzmatu”.
Prace teologiczne związane z Odnową: Dokumenty z Malines
Ruch charyzmatyczny nabrał wielkiego rozmachu i szybko się rozwijał. Z tego powodu ks. kardynał L. J. Suenens zaprosił do siebie do Malines (Belgia) w maju 1974 roku czołowych przedstawicieli Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej z całego świata (Carlos Aldunate SJ - Chile, Salvador Carrillo M.S.P.S. - Meksyk, Ralph Martin – Stany Zjednoczone, Albert Monleon DP - Stany Zjednoczone, Kolian McDonnell OSB - Stany Zjednoczone, Heribert Mühlen - RFN, Veronica O`Brien - Irlandia, Kevin Ranaghan - Stany Zjednoczone) oraz teologów (Yves Congar, Avery Dullos, Michael Hurley, Walter Kasper, Rene Laurentin, Josef Ratzinger) - jako konsultantów. Celem spotkania było opracowanie teologicznych i duszpasterskich wskazówek stanowiących odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania dotyczące Odnowy. W wyniku ich wspólnej pracy powstał dokument, który określa od strony teologicznej miejsce Odnowy Charyzmatycznej w Kościele oraz udziela wielu wskazówek pastoralnych - takich, które określają rolę Odnowy w procesie budowania Kościoła. Dokument ten jasno i konsekwentnie omawia problemy życia chrześcijańskiego oraz daje możliwość sprostowania negatywnych sądów o Odnowie, które zazwyczaj bazują na nieporozumieniach i krzywdzących uogólnieniach. „Dzięki Odnowie – podkreśla kard. Suenens – kapucyn staje się lepszym kapucynem, dominikanin – lepszym dominikaninem, małżonek – lepszym mężem, zwyczajny chrześcijanin – lepszym chrześcijaninem”.
Koordynacja działań Odnowy w Kościele Katolickim: ICCRS
Z inicjatywy kardynała Suenensa, w oparciu o kilku liderów z Word of God, w Brukseli w 1976 roku powstała pierwsza organizacja międzynarodowa związana z ruchem Odnowy w Duchu Świętym: Międzynarodowe Biuro Charyzmatyczne (ICO). W 1984 roku zmieniono nazwę biura na Międzynarodowe Biuro Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej (ICCRO).
Kard. Suenens opiekował się pracami ICCRO do 1984 roku, kiedy to Jan Paweł II przekazał ten obowiązek biskupowi Cordesowi, Wiceprzewodniczącemu Papieskiej Rady ds. Świeckich. ICCRO przekształcone zostało w Międzynarodowe Służby Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej - The International Catholic Charismatic Renewal Services - ICCRS, których statuty zostały zatwierdzone przez Papieską Radę ds. Świeckich 15 września 1993 roku. Następcą bpa Cordesa został bp Stanisław Ryłko, sekretarz tejże Rady.
Jego zadania to przede wszystkim utrzymywanie więzi pomiędzy różnymi narodowymi komitetami Służb, wydawanie biuletynu informacyjnego, organizowanie spotkań liderów Odnowy oraz troska o to, by stworzyć jedność bez uniformizmu.
Jan Paweł II: Należy ponownie odkryć obecność Ducha Świętego
Papież Jan Paweł II w Liście Apostolskim „Tertio Millennio Adveniente” na przygotowanie jubileuszu roku 2000 napisał: „Do najważniejszych zadań związanych z przygotowaniem Jubileuszu należy zatem ponowne odkrycie obecności Ducha Świętego, który działa w Kościele zarówno na sposób sakramentalny, zwłaszcza poprzez Bierzmowanie, jak i za pośrednictwem licznych charyzmatów, zadań i posług przez Niego wzbudzonych dla dobra Kościoła: [...] Także w naszej epoce Duch Święty jest głównym sprawcą nowej ewangelizacji. Ważnym celem będzie zatem ponowne odkrycie Ducha jako Tego, który w toku dziejów buduje królestwo Boże i przygotowuje jego ostateczne objawienie w Jezusie Chrystusie, działając ożywczo we wnętrzu człowieka i sprawiając, że w codziennym ludzkim doświadczeniu kiełkują już ziarna ostatecznego zbawienia, które nastąpi na końcu czasów.” (Tertio Millennio Adveniente, 45).
Inna wypowiedź Jana Pawła II: „Katolicka Odnowa Charyzmatyczna jest jednym z wielu owoców Drugiego Soboru Watykańskiego, który, podobnie jak Zesłanie Ducha Świętego, prowadzi do nadzwyczajnego rozkwitu w życiu Kościoła grup i ruchów szczególnie wrażliwych na działanie Ducha. Jakże nie dziękować za duchowe owoce, jakie wydała Odnowa w Kościele i w życiu wielu ludzi? Jakże wielu wiernych świeckich mężczyzn, kobiet, młodych ludzi, dorosłych i starszych wiekiem - doświadczyło zdumiewającej mocy Ducha Bożego i jego darów! Jak wielu ludzi na nowo uwierzyło i odkryło radość płynącą z modlitwy, moc i piękno Słowa Bożego i w odpowiedzi na te doświadczenia włączyło się z oddaniem w misję Kościoła. Życie jakże wielu ludzi uległo głębokiej przemianie?” (Oreste Pestare, Znak nadziei dla wszystkich ludzi. Katolicka Odnowa Charyzmatyczna w sercu Jana Pawła II, Łódź 2006, s. 12).
Benedykt XVI: Duch Święty przygotowywał nową wiosnę Kościoła
Oto wypowiedź Josepha Ratzingera, zanim został wybrany papieżem: „Potem nawiązałem również kontakt z ruchem Odnowy Charyzmatycznej. W tamtych latach współpracowałem zwłaszcza z profesorem z Paderborn, Heribertem Mühlenem, który był entuzjastą tego ruchu, po tym, jak sam odnalazł w nim radość kapłaństwa. W ten sposób doznałem radości i łaski płynącej ze spotkań z młodymi ludźmi poruszonymi mocą Ducha Świętego. Przekonałem się, że w momencie trudnym dla Kościoła, kiedy mówiło się o »zimie Kościoła«, Duch Święty przygotowywał nową wiosnę, a w sercach młodych budziła się radość z faktu bycia chrześcijanami, doświadczenie żywej wiary, radość z przynależności do katolicyzmu, z życia w Kościele, który jest żywym Ciałem Chrystusa i pielgrzymującym ludem Bożym” (Nowe porywy Ducha. Ruchy odnowy w Kościele).
- Kategoria: Jak powstała Odnowa
W latach 70. kilku polskich kapłanów zetknęło się z Odnową Charyzmatyczną poza granicami naszego kraju. Doświadczenie to postanowili oni przenieść na grunt polski.
Powstanie pierwszych grup modlitewnych: lata 70.
W roku 1976 zaczęły powstawać pierwsze grupy modlitewne. Dwadzieścia lat później na czuwanie do Częstochowy przyjechało ok. 200 tysięcy sympatyków ruchu.
Pierwsze zetknięcie się z ruchem Odnowy przeżył ks. Płonka z diecezji bielsko-żywieckiej w 1975 r. W tym samym roku ks. Marian Piątkowski z Poznania (mariolog, egzorcysta diecezji poznańskiej i koordynator egzorcystów w Polsce, zmarł w 2012 r.) był uczestnikiem kongresu charyzmatycznego w Rzymie, gdzie doświadczył chrztu w Duchu Świętym i zapragnął tym doświadczeniem dzielić się z innymi po powrocie do kraju. Ks. Bronisław Dembowski (obecnie emerytowany biskup włocławski) zetknął się z ruchem charyzmatycznym w czasie studiów w Stanach Zjednoczonych w 1976 r. Z jego inicjatywy powstała grupa modlitewna w Warszawie (późniejsza Maranatha).
Doświadczenie chrztu w Duchu Świętym stawało się coraz powszechniejsze w kolejnych miastach Polski: w grupach Ruchu Światło-Życie, w środowiskach studenckich, czy w konkretnych ośrodkach duszpasterskich. W ten sposób powstawały pierwsze grupy modlitewne próbujące znaleźć swe miejsce w Kościele.
Szczególne znaczenie ma tu udział osób duchownych, zarówno księży diecezjalnych, jak i zakonnych w tworzącym się ruchu charyzmatycznym.
Pierwsze spotkanie odpowiedzialnych: Izabelin 1977 r.
Pierwsze spotkanie osób odpowiedzialnych z grup modlitewnych z Katowic, Wrocławia, Łodzi, Warszawy, Białegostoku i Poznania odbyło się w Izabelinie 11-12 lutego 1977 r. Podjęto wówczas próbę zorganizowania wzajemnej współpracy i wymiany doświadczeń dotyczących otrzymywanych darów w tworzących się grupach modlitewnych (dar języków i proroctwa). Dużo czasu zajęła modlitwa wstawiennicza, szczególnie modlitwa o wylanie Ducha Świętego.
Spotkanie w Magdalence: 1979
W dniach 21-22 kwietnia 1979 r. zgromadziło się w Magdalence koło Warszawy już około 70 osób z prawie 50 grup istniejących w Polsce. Spotkanie ułatwiło wzajemne poznanie się i zorientowanie się w sytuacji istniejących grup. Stwierdzono wówczas duże różnice w dojrzałości członków poszczególnych wspólnot, choć wszystkich charakteryzowała szczera gorliwość w otwieraniu się na dary Ducha Świętego w czasie modlitwy. Wyłonił się wtedy zespół mający pomagać istniejącym grupom w rozwoju, we współpracy ze sobą nawzajem oraz w kontaktach z hierarchią Kościoła. Podjęto również ideę redagowania pisemka pomocnego grupom Odnowy Charyzmatycznej we właściwym wzroście.
I Ogólnopolski Kongres Odnowy: Częstochowa 1983 r.
Nowym elementem w Polsce był I Ogólnopolski Kongres Odnowy w Duchu Świętym, który odbył się w Częstochowie w dniach 14-16 października 1983 r. Pierwszy raz spotkali się wtedy wszyscy zaangażowani w ten ruch. Nie bez powodu jako miejsce Kongresu wybrano Jasną Górę - dom Maryi. To Ona, jak rozeznano przed Kongresem, miała upraszać u Boga moc dla wspólnego spotkania oraz moc dla dania światu świadectwa o zwycięstwie i miłości Boga wypływających z Krzyża. Spotkanie przebiegające pod hasłem Otrzymacie Jego moc ubogaciły swoją obecnością osoby odgrywające kluczową rolę dla powstania i rozwoju ruchu charyzmatycznego w Kościele Katolickim: ks. kard. Leon J. Suenens z Belgii, o. Albert de Monleon z Francji, o. Fiorello Mascarenhas SJ - reprezentant ICCRO (Międzynarodowej Rady Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej), a także kard. Józef Glemp, bp Władysław Miziołek (odpowiedzialny wówczas za Odnowę Charyzmatyczną z ramienia Episkopatu Polski) i bp Paweł Socha. Dwudniowy Kongres upłynął przede wszystkim na wspólnym wielbieniu Boga, dzieleniu się swoimi doświadczeniami pierwszych lat Odnowy w Polsce i na świecie, nauczaniu oraz poznawaniu się. Zakończył się całonocnym czuwaniem modlitewnym około 3,5 tysiąca osób zgromadzonych w jasnogórskiej Bazylice i Kaplicy Cudownego Obrazu. Przesłaniem Kongresu była zachęta do czynienia z ziemi miejsca chwały Boga poprzez modlitwę uwielbienia, tworzenie jak największej liczby grup modlitewnych i wspólnot stanowiących źródła nowego stylu życia, a także trwanie w jedności z hierarchicznym Kościołem. Umocnieniem na tej drodze miało być zawierzenie Maryi Odnowy w Duchu Świętym w Polsce.
Czuwanie na Jasnej Górze: 1986 r.
W dniu 17 maja 1986 r., w wigilię zesłania Ducha Świętego, powtórnie na Jasnej Górze zgromadzili się na czuwaniu członkowie grup modlitewnych z całej Polski. Tym razem zespół rozeznania modlący się o to spotkanie zrozumiał, że Bóg dopominał się o dogłębne nawrócenie i taką przemianę serc ludzi tam obecnych, aby stali się oni dla całego kraju zaczynem odnowy w wierze, w miłości i w jedności. W szczególny sposób Bóg podkreślał konieczność dawania świadectwa w miejscach odczuwalnego działania zła i braku nadziei. Ponownie też wskazał na potrzebę oddania się Maryi i trwania w jedności z całym Kościołem.
II Kongres Odnowy w Gnieźnie: 1988 r.
W pięć lat po pierwszym ogólnopolskim Kongresie, Krajowy Zespół Koordynatorów podjął inicjatywę zorganizowania II Kongresu Odnowy Charyzmatycznej. Tym razem na miejsce lipcowego spotkania wybrano Gniezno, w którym kształtowało się przyszłe oblicze naszego Narodu oraz nasze chrześcijaństwo. Celem było więc sięgnięcie do korzeni, aby odczytać swoją tożsamość i przyjąć dar oczyszczenia z narodowych wad, czyli łaskę Odnowy. Dlatego tak wiele akcentów we wspólnej modlitwie w obecności relikwii św. Wojciecha dotyczyło uproszenia jedności i prawdziwego pojednania w grupach modlitewnych oraz zrozumienia i przyjęcia Krzyża prowadzącego do zwycięstwa zmartwychwstania. Proszono także o otwarcie się na dar Ducha Świętego oraz namaszczenie obecnych do głoszenia Dobrej Nowiny i noszenia brzemion drugich w wymiarze zarówno duchowym, jak i społecznym. Nie pominięto ponownego oddania Matce Bożej całej Odnowy Charyzmatycznej w Polsce.
Czuwanie na Jasnej Górze poprzedzone 7-tygodniowym Seminarium: 1992 r.
W roku 1992 zbiegły się inicjatywy Krajowego Zespołu Koordynatorów oraz redakcji miesięcznika List. Pomysł zorganizowania ogólnopolskiego czuwania w Częstochowie łączył się z ideą poprzedzenia go siedmiotygodniowym seminarium Odnowy na podstawie książki Lucy Rooney SND i Roberta Faricy SJ pt. „Jak rozmawiać z Bogiem?”. Ojciec Faricy, prowincjał jezuitów w Stanach Zjednoczonych, był zresztą głównym gościem spotkania odbywającego się w dniach 29-31 V 1992 r. Podstawowym przesłaniem tego czuwania była modlitwa o uzdrowienie wewnętrzne – najpierw animatorów, a potem wszystkich przybyłych na plac przed Wałami Jasnej Góry. Około 35 tysięcy osób, zgromadzonych pierwszy raz w tak wielkiej ilości, doświadczyło charyzmatycznego posługiwania modlitwą o uzdrowienie i darem poznania. Wszystkiego dopełniało zaś upraszanie dla obecnych wylania darów Ducha Świętego. Wyjątkowe znaczenie dla nadchodzących lat miały proroctwa padające w czasie wspólnej modlitwy. Mówiły one o konieczności przeprowadzania seminariów Odnowy i o potrzebie organizowania dużych spotkań jako podstawowych form ewangelizacji. Ponadto zapowiadały powstanie silnych ośrodków ewangelizacji i formacji w kilku miastach Polski oraz organizowanie Mszy Świętych z modlitwą o uzdrowienie.
III Kongres Odnowy w 1993 r. i Msze z modlitwą o uzdrowienie
W dniach 14-15 maja 1993 r. na Jasnej Górze odbył się III Ogólnopolski Kongres Odnowy. Po drugim Kongresie, skupionym na Krzyżu, przyszedł czas na zmartwychwstanie. Przybywający na Jasną Górę mieli za zadanie przywieźć ze sobą „siedem pustych stągwi”, aby zgodnie z prośbą Maryi „zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” – hasłem III Kongresu, Jezus mógł je napełnić i przemienić. Głównym gościem spotkania miał być ojciec Emilien Tardif, znany w Polsce ze swoich książek „Jezus żyje!” i „Jezus jest Mesjaszem”, w których opisywał cudowne uzdrowienia pojawiające się w czasie głoszenia przez niego zmartwychwstałego Jezusa. Nic dziwnego, że w drugim dniu Kongresu zgromadziło się na placu przed Wałami Jasnej Góry około 100 tysięcy osób, wśród nich wielu chorych, oczekujących na przemianę swojego życia. Niespodzianką i jednocześnie próbą wiary była nieobecność zapowiedzianego gościa. Zamiast niego przybył nikomu nieznany ojciec Ricardo Arganaraz, założyciel wspólnoty św. Jana Chrzciciela we Włoszech. Ale nie przeszkodziło to Jezusowi uzdrowić wielu ludzi. Podobne poruszenie przeżyli mieszkańcy sześciu innych polskich miast, w których o. Ricardo modlił się o uzdrowienie. Niewątpliwie całe to doświadczenie sprawiło, że w kilku ośrodkach w Polsce (Łódź, Warszawa) msze św. z modlitwą o uzdrowienie, koncentrujące się na zbawczej obecności Jezusa, zaczęły gromadzić coraz więcej osób.
Kolejne czuwania grup Odnowy w Duchu Świętym w Częstochowie
W 1994 r. około 150 tysięcy ludzi modliło się wspólnie, prosząc Boga o uzdrowienie. Głównym gościem tego spotkania był Philippe Madre, diakon ze Wspólnoty Błogosławieństw. W rok później irlandzka klaryska Briege McKenna oraz ks. Kevin Scalon prowadzili podobną modlitwę o uzdrowienie wewnętrzne i fizyczne. Wówczas zebrało się na Jasnej Górze 220 tysięcy ludzi.
W roku 1996 około 200 tysięcy osób spotkało się na czuwaniu, którego gościem był ojciec Joseph-Marie Verlinde, założyciel wspólnoty "Rodzina św. Józefa". Szczególnie ważny w jego nauczaniu skierowanym dla liderów i animatorów był problem zniewoleń we współczesnym świecie i modlitwy o uwolnienie z nich.
W roku 1997 członkowie grup Odnowy mieli swoje czuwanie we Wrocławiu w ramach 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, w przeddzień przyjazdu Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski.
Hasło czuwania pokrywało się z tematem Kongresu, zatytułowanego „Eucharystia i wolność”. Głównym mówcą czuwania był Krajowy Duszpasterz Odnowy w Duchu Świętym w Polsce, ks. bp Bronisław Dembowski.
W kolejnym roku 1998 odbył się w Częstochowie IV Kongres Odnowy w Duchu Świętym. Na spotkanie, którego gościem był Daniel Ange, przyjechało aż 200 tys. osób. W 1999 r. gościem ogólnopolskiego czuwania na Jasnej Górze był kaznodzieja domu papieskiego o. Raniero Cantalamessa, a w 2000 r. Nikol Baldacchino z Malty, członek władz ICCRS. Oba czuwania zgromadziły ok. 100 tys. wiernych.
Goście i główni mówcy czuwań
Oto historia zapraszanych gości, którzy byli również głównymi mówcami czuwań od 1983 r.:
1983 r. Gość: kard. Leo Suenens (jednocześnie I Kongres)
1986 r. Gość: o. Jacek Salij OP
1988 r. Goście: kard. J. Glemp, o. A. Schulz SJ, ks. A. Zuberbier (jednocześnie II Kongres)
1992 r. Goście: o. Robert Faricy SJ, o. Józef Augustyn SJ
1993 r. Gość: o. Ricardo Arganaraz (jednocześnie III Kongres)
1994 r. Gość: Philippe Madre
1995 r. Goście: s. Briege McKenna OSC, ks. Kevin Scallon
1996 r. Gość: o. Joseph Marie Verlinde
1997 r. Gość: bp Bronisław Dembowski
1998 r. Gość: o. Daniel Ange (jednocześnie IV Kongres)
1999 r. Gość: o. Raniero Cantalamessa OFMCap.
2000 r. Gość: Nikol Baldacchino
2001 r. Gość: o. Fio Mascarenhas SJ
2002 r. Goście: s. Briege McKenna OSC, ks. Kevin Scallon
2003 r. Gość: Oreste Pesare (jednocześnie V Kongres)
2004 r. Gość: Cathy Brenthy
2005 r. Gość: ks. Andrzej Grefkowicz
2006 r. Gość: José H. Prado Flores
2007 r. Bez gościa głównego. Mówcy: Stasia Iżyk, Inga Pozorska, Zbigniew Słup, Ewa Lenkiewicz
2008 r. Gość: o. Remigiusz Recław SJ, o. Augustyn Pelanowski OSPPE (jednocześnie VI Kongres)
2009 r. Gość: o. Enrique Porcu i o. Antonello Cadeddu z Brazylii
2010 r. Mówcy: ks.prof. Henryk Witczyk, ks. Mirosław Cholewa, Grzegorz Górny, o. Waldemar Grzyb
2011 r. Gość: o. Raniero Cantalamessa OFMCap.
Inne ważne wydarzenia w polskiej Odnowie
Na uwagę zasługują inne, znaczące dla oblicza Odnowy Charyzmatycznej w Polsce wydarzenia. Corocznie odbywają się rekolekcje dla kapłanów, które gromadzą ponad setkę uczestników z całej Polski. Swoistą formułę wypracowało sobie Forum Charyzmatyczne, organizowane co dwa lata od roku 1991 przez łódzki Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym. Poruszano na nim tematy ewangelizacji, wspólnoty i rozeznania duchowego oraz obecności Maryi w Odnowie. Z dużym zainteresowaniem spotkał się przyjazd do Polski w lipcu 1996 r., oczekiwanego trzy lata wcześniej, ojca Emiliena Tardifa w towarzystwie słynnego mówcy i ewangelizatora z Meksyku Jose Prado Floresa. Odprawiane przez o. Tardifa msze św. O uzdrowienie w Gorzowie Wlkp. i w Łodzi zgromadziły odpowiednio 60 tysięcy i 300 tysięcy osób, spośród których wielu doznało uzdrowień wewnętrznych i fizycznych.
Od 1998 w Słupcy k. Konina odbywały się Kongresy Młodych Charyzmatyków – jedyne ogólnopolskie spotkania adresowane do tej grupy wiekowej.
Krajowy Zespół Koordynatorów (KZK)
Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym działają niezależnie, podlegając w sensie prawnym biskupowi miejsca. Jednak już od początków ruchu charyzmatycznego w Polsce członkowie grup podejmowali próby ogólnopolskiej współpracy. W lutym 1977 r. i kwietniu 1979 r. miały miejsce pierwsze spotkania przedstawicieli wspólnot. Z czasem powstał zespół koordynatorów, który początkowo miał charakter nieformalny; jego członkami byli przedstawiciele rejonów Odnowy, skupiających kilka diecezji.
Krajowy Zespół Koordynatorów (KZK) nie sprawuje władzy w Odnowie w Duchu Świętym, jest natomiast znakiem jedności polskich wspólnot.
Zespół zbiera informacje dotyczące Odnowy, jest forum wymiany doświadczeń, koordynuje ogólnopolskie inicjatywy Odnowy w Duchu Świętym, utrzymuje kontakty z Odnową w innych krajach i z Międzynarodowymi Służbami Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej (ICCRS). Deleguje też swych przedstawicieli na międzynarodowe spotkania ruchu charyzmatycznego.
W skład Krajowego Zespołu Koordynatorów wchodzi dwóch koordynatorów Odnowy z każdej diecezji (mianowany przez biskupa kapłan oraz wybrany świecki), a także przedstawiciele dzieł Odnowy takich m.in. jak wydawnictwa i czasopisma. Na czele Zespołu stoi przewodniczący a organem wykonawczym jest kilkuosobowa Rada. Członkowie KZK spotykają się zazwyczaj 2-3 razy w roku, spotkaniom przewodniczy krajowy duszpasterz Odnowy.
Komisja Teologiczna
Od 1997 przy Krajowym Zespole Koordynatorów działa Komisja Teologiczna. Jej zadaniem jest troska o wierność Odnowy oficjalnej nauce Kościoła. Komisja w swoich dokumentach rozstrzyga pojawiające się w Odnowie teologiczne wątpliwości, poleca też wartościowe materiały formacyjne. Brak należytej troski o wierność nauce Kościoła była przyczyną odejścia od Kościoła poszczególnych osób lub całych grup związanych z Odnową Charyzmatyczną.
- Kategoria: Odnowa w Polsce
Odnowa w stolicy Dolnego Śląska pojawiła się bardzo wcześnie, o czym świadczy obecność Wrocławian na pierwszym ogólnopolskim spotkaniu odpowiedzialnych w Izabelinie w 1977 r.
Dominikanin Joachim Badeni tak wspomina swój kontakt z Odnową: „Wszystko zaczęło się w 1975 r. Miałem wtedy sześćdziesiąt trzy lata, przebywałem w klasztorze we Wrocławiu. Kiedyś przyjechał do nas lider francuskiej Odnowy, Albert de Mouleon. Zapytał, czy chcę wziąć udział w spotkaniu modlitewnym. To była dla mnie zupełna nowość. Wiedziałem, czym jest Msza św., nieszpory, ale spotkanie modlitewne? Mimo to zgodziłem się. Zaprowadzono nas, tzn. mnie i siostrę urszulankę, z którą mieliśmy tłumaczyć spotkanie, do pięknej barokowej salki katechetycznej. Prócz ojca i francuskiej animatorki było tam około trzydziestu osób.
Po pewnym czasie tłumaczenie znudziło mnie, poprosiłem więc siostrę, aby mnie zastąpiła. Siadłem obok i czekałem, aż spotkanie się skończy. Przybrałem postawę obojętnie nieżyczliwą, „na nie i do tyłu”.
Nagle poczułem, że spada na mnie spokój. Ale nie taki zwyczajny, tylko majestatyczny. Myślę sobie: co to może być? Czy ten spokój działa na wszystkich, czy inni też go doświadczają? Zacząłem rozglądać się po sali, ale o. Mollat skarcił mnie, że się wiercę i przeszkadzam. Usiadłem więc i zanurzyłem się w ten spokój. Miałem coraz głębszą świadomość, że ów niezwykły spokój przyniósł Ktoś, że jest to spokój Obecności. W pewnym momencie poczułem, że z okolic mojego serca tryska strumień wody. Myślę sobie: ze mną koniec. Muszę iść do psychiatry, wziąć jakieś tabletki, może mi przejdzie. Przez moment wpadłem w panikę. Wtedy przypomniałem sobie słowa Pisma świętego: Strumienie wody żywej popłyną z jego wnętrza (J 7, 38). Jestem zdrowy...
Od tego momentu nastąpił całkowity zwrot w moim nastawieniu do Odnowy. We Wrocławiu zorganizowałem pierwsze spotkanie modlitewne. Trochę na siłę. Przyszło kilkunastu studentów. Wziąłem Biblię, świecę i zacząłem się zastanawiać, co robić dalej. Brakowało animatorów, scholi, gitary. Nie było niczego. Nagle patrzę, a wszyscy mają w oczach łzy. Otrzymali, niezwykle ceniony w pierwotnym Kościele, dar żalu.
Coś nadzwyczajnego! Tak zaczęły się spotkania, na początku bardzo nieformalne”1.
Wydarzenia z poszczególnych lat umieszczone są w KRONICE
- Kategoria: Odnowa we Wrocławiu

- Papież do liderów wspólnot ewangelikalnych: budujmy jedność
- Relacja ze spotkania z papieżem Franciszkiem w Wigilię Zesłania Ducha Świętego na Circo Massimo, na dole artykułu relacja filmowa, na deon.pl
- Relacja z soboty w Radio Watykańskim
- Film z całości sobotniego spotkania (bez polskiego tłumaczenia)
- Relacja w Radio Watykańskim z niedzielnej Mszy św. na pl. św. Piotra w Zesłanie Ducha Świętego
- Regina coeli na pl. św. Piotra
- Kategoria: Złoty Jubileusz 2017
W dniu 1 lipca na Stadionie Narodowym w Warszawie podczas rekolekcji narodowych prowadzonych przez ks. Johna Bashoborę będziemy kontynuować nasze dziękczynienie za 50 lat Odnowy w Duchu Świętym oraz powierzać się Maryi w 300-lecie koronacji jej Częstochowskiego Wizerunku. Zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w tym wydarzeniu!
ks. Sławomir Płusa, przewodniczący Rady KZK
Informacje TUTAJ
- Kategoria: Złoty Jubileusz 2017
(...)
Przekaz wiary nie jest tylko dawaniem pierwszej ewangelizacji, pierwszego głoszenia – nawet jeśli wiemy, jak ważne jest głoszenie kerygmatu.
W tym samym momencie, w którym zrodziłeś człowieka do życia duchowego, wybrałeś swoje duchowe macierzyństwo lub ojcostwo. To dlatego św. Paweł pisze do Koryntian wiele lat po tym, jak zrodził ich do wiary. On zna swoją odpowiedzialność. Nie chce zostawić ich jak sieroty. Wie, że jest powołany do tego, by towarzyszyć im na dobre i na złe. Ewangelizacja ustanawia relację. Trwałą relację. Relację wieczną. Jeśli jesteś ojcem – jesteś ojcem na zawsze. To jest piękna przygoda: być ojcem (albo matką) dorosłych dzieci!
(...)
Całość TUTAJ
- Kategoria: Złoty Jubileusz 2017
- Kategoria: Złoty Jubileusz 2017
Złoty Jubileusz Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej
Rzym, Zesłanie Ducha Świętego 2017
Środa, 31 maja
9.30 – 13.00: Audiencja Generalna – Otwarcie Jubileuszu – Plac św. Piotra
15.00 – Spotkania modlitewne w różnych miejscach
/ rozpoczęcie ciągłej Adoracji Eucharystycznej – Bazylika św. Anastazji
18.00 – Msza św. Jubileuszowa – Bazylika Matki Bożej Większej
20.30 – Spotkania modlitewne w różnych miejscach
Czwartek, 1 czerwca
8.30 – Jubileusz Szkół Nowej Ewangelizacji – Bazylika św. Jana na Lateranie
9.30 – warsztaty na różne tematy – Uniwersytet Urbaniana
– sympozjum teologiczne – Uniwersytet Urbaniana
14.30 – warsztaty na różne tematy – Uniwersytet Urbaniana
15.00 – Jubileusz Wspólnot Charyzmatycznych – Bazylika św. Jana na Lateranie
18.00 – Msza św. Jubileuszowa – Bazylika św. Jana na Lateranie
20.30 – Jubileuszowe spotkanie kapłanów – Bazylika św. Anastazji
– Seminarium o rodzinie – miejsce do ustalenia
– Jubileuszowy Festiwal Młodych – Bazylika św. Jana na Lateranie
Piątek, 2 czerwca
8.30 – Braterskie spotkanie chrześcijańskich Liderów żyjących życiem w Duchu – Uniwersytet Urbaniana
15.00 – Spotkania modlitewne w różnych miejscach
19.00 – Światowe Jubileuszowe Spotkanie Charyzmatyczne + Msza św. – Circo Massimo
Sobota, 3 czerwca
16.00 – Wigilia Zesłania Ducha Świętego z Ojcem Świętym Franciszkiem – Circo Massimo
Niedziela, 4 czerwca
9.30 – Msza św. Zesłania Ducha Świętego z Ojcem Świętym Franciszkiem Plac św. Piotra
Więcej informacji na oficjalnej stronie Złotego Jubileuszu.
- Kategoria: Złoty Jubileusz 2017
„Tak jak na początku” to seria 5 filmów, w których ks. prof. Mariusz Rosik przedstawia historię ruchu charyzmatycznego w Kościele Katolickim.
Więcej TUTAJ
- Kategoria: Złoty Jubileusz 2017
Więcej TUTAJ
- Kategoria: Złoty Jubileusz 2017
20 ROCZNICA KONGRESU EUCHARYSTYCZNEGO
50 LAT ODNOWY CHARYZMATYCZNEJ
Zapraszamy na całodzienne spotkanie
z o. Johnem Bashoborą
"NABIERZCIE DUCHA!"
Oprawa muzyczna: Poldek Twardowski oraz Inicjatywa Muzyczna "Wrocław Wielbi"
28.05.2017, start o 9:00
W programie Eucharystia, konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uzdrowienie, wspólne wielbienie Boga i modlitwa o nowe napełnienie Duchem Świętym.
Wrocław, Hala Orbita, ul. Wejherowska 34
Wejściówki tutaj: http://nabierzcieducha.pl
- Kategoria: Złoty Jubileusz 2017
W związku z publikacją na stronie ICCRS cyklu katechez, które mają stanowić przygotowanie do obchodów Jubileuszu Odnowy oraz faktem że nie są one dostępne w języku polskim jedna z osób z archidiecezji krakowskiej tłumaczy te filmy na Język polski i publikuje (Taka droga jest legalna).
Poniżej znajdują się linki do poszczególnych części
0) Wprowadzenie i zaproszenie Papieża Franciszka
https://www.youtube.com/watch?v=XXPHQlYIIBI
1) część pierwsza
https://www.youtube.com/watch?v=Qgm94S4nXV0
2) część druga
https://www.youtube.com/watch?v=C3uD2GYe5oY
3) część trzecia - niestety jest po Hiszpańsku - na razie nie mamy tłumaczenia
4) część czwarta
https://www.youtube.com/watch?v=doY8yu9JzwM&feature=em-share_video_user
5) część piąta
https://www.youtube.com/watch?v=0Gpjmvj8oEg
6) część szósta
https://www.youtube.com/watch?v=y2NBWjvYqbo
7) część siódma
https://www.youtube.com/watch?v=_OdtsXPzCEo&t=224s
8) część ósma
https://www.youtube.com/watch?v=pgQr7FpPnzM
(napisy - jeśli się nie wyświetlą od razu - włącza się w ustawieniach na dole okna na pasku po prawej stronie)
- Kategoria: Złoty Jubileusz 2017
Więcej TUTAJ
- Kategoria: Złoty Jubileusz 2017
Złoty Jubileusz Odnowy
Otwarta rejestracja
Wielu z Was planuje już swój wyjazd do Rzymu, aby uczestniczyć w Wielkim Jubileuszu 50-lecia Odnowy Charyzmatycznej w Kościele Katolickim. Oczekujemy uczestników z całego świata. Wiele narodów i społeczności rozpoczęło już przygotowania, aby wysłać swoich przedstawicieli do Rzymu na dzień Pięćdziesiątnicy 2017 r.
Program w Rzymie
Na stronie: www.ccrgoldenjubilee2017.org można się już zarejestrować online - technicy ciężko pracują, aby system rejestracji działał jak najszybciej w innych językach. Program będzie bardzo kolorowy i interesujący. Będziemy mieć festiwal młodzieży, specjalne spotkanie dla teologów, wspólnot charyzmatycznych, szkół Ewangelizacji, forum ekumeniczne - plus możliwość spotkania na wspólnym uwielbieniu i ewangelizacji w różnych miejscach w Rzymie. Będzie również cykl warsztatów na różne tematy związane z Odnową Charyzmatyczną. Każdego dnia, każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie również czas i możliwości dla każdego z was do odwiedzenia interesujących miejsc w Rzymie! Kliknij tutaj na program.
Koszty
Choć budżet wydarzenia jest bardzo wysoki, podjęto decyzję, aby opłata rejestracyjna za udziału w wydarzeniach jubileuszowych wynosiła 30,00 € od osoby. Decyzja ta została podjęta idąc za osobistą sugestią Papieża Franciszka, aby poprzez minimalną opłatę dać możliwość udziału w tym wydarzeniu jak najliczniejszej grupie charyzmatyków, ufając, że każdy uczestnik będzie orędownikiem tego wyjątkowego Jubileuszu Odnowy i będzie miał szansę być opatrznościowo hojny, dodając do własnej wpłaty w formularzu rejestracyjnym online dobrowolną ofiarę.
Powszechne duchowe przygotowanie
W międzyczasie zapraszam do podjęcia duchowych refleksji, które są opublikowane każdego miesiąca. Wszystkie są oparte na pismach związanych z działaniem Ducha Świętego, przygotowanych przez znanych liderów w Odnowy na całym świecie. Na razie mamy refleksje podane przez Patti Mansfield, Michelle Moran i Pino Scafuro, plus wprowadzenie Papieża Franciszka! Kliknij tutaj, aby znaleźć te refleksje.
Christof Hemberger <><
Przewodniczący Europejskiego Podkomitetu ICCRS
- Kategoria: Złoty Jubileusz 2017