Celem badania było sprawdzenie znajomości i postrzegania Ruchu Odnowy w Duchu Świętym na tle wybranych grup/ organizacji i ruchów katolickich w Polsce. Badanie zostało wykonane przez IMAS International dla Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej.

Organizacje, ruchy czy jakiekolwiek grupy katolickie w Polsce to dziesiątki bardzo różnych podmiotów, z których do badania wybrana została, ze względów praktycznych, tylko część działających grup. 45% Polaków deklarujących się jako katolicy potrafi przypomnieć sobie z pamięci przynajmniej jedną z nich, najczęściej wskazując na Ruch Światło – Życie (12,7%). Odnowa w Duchu Świętym spontanicznie wskazywana jest przez 2,4% katolików, co plasuje ją na 4 pozycji wśród badanych grup. Relatywnie słabiej wśród badanych grup wypada Odnowa po sprawdzeniu jej znajomości na podstawie okazanej listy, co może świadczyć o słabszej obecności w przestrzeni publiczno – medialnej.

Uczestnictwo (aktualnie i kiedykolwiek) w grupach/ ruchach/ stowarzyszeniach katolickich rozkłada się na bardzo wiele grup, ale małe podstawy do analizy każdej z grup każą traktować wyniki z dużą dozą ostrożności – mówi Jerzy Prokopiuk, Prezes Zarządu IMAS International. Niemniej jednak, niemal 83% katolików nigdy w nich nie uczestniczyła / aktualnie nie uczestniczy.

Zbadaliśmy wizerunek Odnowy wśród wybranych grup w Kościele, posługując się zestawem cech, które respondenci przyporządkowywali według tego, czy pasuje bądź nie do danej grupy. Wśród badanych grup Odnowa postrzegana jest szczególnie w kategoriach odniesionych do wiary i Kościoła – zaangażowana w głoszenie Ewangelii, głosząca wiarę w Jezusa a także jako działająca dla dobra Kościoła. Jednak słabiej w porównaniu z innymi integruje się z życiem parafii. Słabszy jest także jej wizerunek w zakresie zaangażowania w działalność społeczno – charytatywną.

„Sprawdzaliśmy także znajomość kluczowych dla Odnowy sformułowań „Chrzest w Duchu Świętym” i „Modlitwa o dary Ducha Świętego” - mówi dalej Jerzy Prokopiuk. Z badania wynika, że katolicy w Polsce mają szczególny problem z tym pierwszym określeniem. Tylko 10% z nich potrafi właściwie wskazać znaczenie tego sformułowania, natomiast około 37% myli je z sakramentami w Kościele.

Pełny raport dostępny do pobrania na stronie www.imas.pl
http://imas.pl/…/wyniki-badania-znajomosci-ruchow-i-grup-k…/

IMAS International Sp. z o.o.
50-541 Wrocław, al. Armii Krajowej 61
tel. 71 771 08 00
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.